Nincsen garancia. Minden demokratikus eredményt le lehet bontani idővel, a kérdés csak az, hogy mennyire könnyű. A jelenlegi berendezkedés szerint minden a parlament alá van rendelve, még az elvileg független banki hatáskört is elrondítják a parlament által választott monetáris tanácstagok. A parlament választja a köztársasági elnököt is, ezért a maguk kényére tudják alakítani a viszonyokat most.
Úgy lehet a dolgukat megnehezíteni, hogy előbb alkotmányban rögzített törvényt kelljen módosítaniuk ahhoz, hogy utána belepiszkálhassanak a dolgokba. Az én tervezetemben pont ez szerepel. Az egyes adókasszák és a hozzájuk tartozó hivatalok függetlensége alkotmányban garantált, először azt kell felvezetniük, hogy miért van szükség az alkotmány módosítására. Ha pedig ennek a rendszernek a bevezetésekor szépen el lett mondva a választópolgároknak, hogy az akar tőlük lopni, aki ebbe a lopásgátlós szisztémába bele akar módosítani, akkor a választók talán érzékenyek lesznek erre. Jól felvezetve elég kilátástalan feltételeket lehet teremteni a hatalmat erősítgetni vágyó politikusok számára.
Persze ezen a ponton felmerül a kérdés, hogy egyáltalán ki fogja ezt bevezetni. Nos, a jelenlegi helyzet szerintem kifejezetten alkalmas egy radikálisan előrelépő program számára. A politikusok népszerűsége a béka feneke alatt, és a kormány továbbmegy, szembe a közvéleménnyel. A választók most fogékonyak lennének egy radikális újításra, és könnyebben elfogadnák annak a törvényszerű árnyoldalait is. Ebben a helyzetben elég, ha jön egy tiszta szándékú tömörülés, amelyik keresztülviszi az újításokat. Mire megváltozna a szélirány, már üzemelhetnek az újítások, az emberek megtapasztalhatják az előnyöket is, és elkezdhet az új rendszer saját jogán támogatókat gyűjteni. Amíg létezik olyan politikai erő, amely szívügyének tekinti a rendszer fenntartását, lesz, aki felhívja a figyelmet a hatalomra kerülők próbálkozásaira.
A próbálkozás mindenképpen látványos lesz, mert ha a rendszer elszámolása egyértelmű, akkor lehet egyértelműen publikálni is. Naprakész egyenleget lehet kitenni a webre publikusan, hogy bárki nézegethesse. Minden egyes adókassza számára ezt kötelezővé lehet tenni, és akkor mindjárt lecsökkent a mutyizás lehetősége. Innen visszalépni eléggé látványos lenne.
A rendszer működtetéséhez hozzátartozik a választók tájékoztatása. Azt gondolom, a sógor-tesó-komák által jó pénzért gyártott, a kereskedelmi csatornákkal versenyezni nem képes, nézőközönség nélküli ilyen-olyan sorozatok sugárzása helyett a köztévének a tájékoztatás lenne a dolga. Nem a butítás, a tájékoztatás. Tehát elmondani fehéren-feketén, hogy mi hogyan működik. Volt erre egy bátortalan próbálkozás az előző kormány idejében, én viszont egy egész csatornát szentelnék ennek. Minél több ember gondolja át a dolgokat, annál kevesebb választót lehet megetetni valami ideológiai köntösbe bújtatott maszlaggal. Már csak azért is, mert az ideológiai érzékenység annál magasabb, minél rosszabb a helyzet. Márpedig a kompenzációs rendszerrel becslésem szerint kb. az ország harmada kap garanciát arra, hogy nagy baj már nem lehet. Ha pedig nincs nagy baj, akkor nehezebb lesz a számukra megindokolni, hogy a nagy bajért a cigányok/neonácik/multik/EU/stb. a felelősek, és ennek örve alatt valójában gazdasági indíttatású intézkedéseket hozni.
Nos, ennyivel lehet megnehezíteni a jövőbeni diktátorjelöltek dolgát.
Hozzászólások