A blogról

Ez a blog egy új megközelítésű gazdasági program vázlata. Ha először vagy itt, kezdd az olvasást ezekkel, ebben a sorrendben:
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Általános véleményedet itt mondhatod el.

Nemsokára lesz PDF verzió is, addig türelmeteket kérem.

Mondjatok példákat!

Kérdések és válaszok

Itt kapok hideget, meleget:
indexes fórum

Segítség! Közgazdász konzulens kerestetik

Hozzászólások

  • Androidus: @Beri Svarc: huh, hol is kezdjem :) Először is köszönöm a hozzászólást. "De ugye ehhez a rettentő... (2013.07.23. 16:48) Beszélgetős
  • : @Kion: Egyrészt teljesen igazad van; valóban ez a legfontosabb kérdés. Másrészt a cikk, a címével ... (2013.07.23. 16:22) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • : De ugye ehhez a rettentő sok, soha nem látott/hallott ötlethez részletes számításaid is vannak? Me... (2013.07.23. 16:21) Beszélgetős
  • Androidus: @Krajcsovszki Gergely: Noha ide nem ilyen példákat várok, nagyon köszönöm a linket. Izgalmasan han... (2013.03.17. 08:46) Mondjatok példákat!
  • Krajcsovszki Gergely: Kanadában kipróbálták: www.reddit.com/r/todayilearned/comments/1aen8j/til_an_experimental_program... (2013.03.17. 08:40) Mondjatok példákat!
  • Androidus: Leng az inga, és szerintem most meglehetősen kilengett az egyik irányba. Abba az irányba, hogy men... (2012.12.10. 21:45) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • Kion: Kinek állna érdekében ezt bevezetni és kinek nem? Az erre a kérdésre adott válasz el is dönti, hog... (2012.12.10. 21:21) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • Androidus: Pár éve mókából írtam egy "rendszertervet", aminek a témája adórendszer volt. Idén elővettem, és e... (2012.11.27. 22:57) Még probléma
  • Kion: Mielőtt még belemerülnénk a probléma részletekbe menő taglalásába, egy dolgot kellene tisztázni: m... (2012.11.27. 22:42) Még probléma
  • Androidus: @Kion: Rajta vagyok :) Nem akarom a nyakatokba önteni, napi adagokba van rendezve, hogy emészthető... (2012.11.26. 22:17) Indítás
  • Utolsó 20

Végkielégítés

2013.01.16. 07:00 Androidus

A mostani rendszerben a kisebb pénzből élők és a versenyszférában dolgozók körében folyamatosan kiveri a biztosítékot, amikor újsághír lesz a közszférában pozícióban lévők által fölvett horribilis végkielégítés. Ez most így van. Jól van-e így?

Természetesen nincsen jól. A végkielégítés a káderek plusz javadalmazásának, illetve a burkolt pártfinanszírozásnak a terepévé vált. Sikerdíjak, tanácsadói díjak, végkielégítések: tudjuk jól, hogy ezek nem azért olyan horribilisek, mert az az egyén olyan rendkívül jó pozícióban volt, hogy ennyit ki bírt csikarni. Csak egy töredéke marad nála, amiért cserébe a nevét adja hozzá. Le vele!

Viszont a kép árnyalódik egy másik jelenséggel. Beszéltem már az egyéni felelősségbiztosításról, és a teljes körű kártérítésről. Márpedig egy fontos pozícióban lévő hivatalnok súlyos kárt tud okozni rossz döntéseivel. Olyan rettenetesen nagy is lehet a kár, amit a jövedelméből képtelen lesz törleszteni. Különböző módszerekkel lehet enyhíteni ezt a dolgot, de fontos az is, hogy ő maga minél többet tudjon beletenni a kártérítés összegébe.

Ezért a javaslatom erre a problémára az, hogy a komoly anyagi felelősséggel járó pozícióban lévő közalkalmazottak fizetésének megadott százaléka legyen visszatartva egy zárolt számlán. Ha van az ilyen jellegű mulasztásoknak elévülési ideje, akkor a zárolás időtartama egyezzen meg az elévülésével. Ha letelt az elévülési idő, és semmi jele, hogy az illető mulasztott volna, akkor megkaphatja a már lejárt zárolású fizetési részletet.

Ha minden rendben megy, akkor ezzel gyakorlatilag a munkába állástól az elévülési idő tartamáig csökkentett fizetést kap, majd onnantól kezdve teljes fizetést (hiszen az aktuális fizetéséből szintén le kell vonni ugyanazt a százalékot, és félretenni). Ha pedig kilépett, akkor az elévülési idő tartamára megkapja a havi levonás összegét.

A levonás adózás után történik, tehát a levont összeg is átfut a központi adókat és a kompenzációt kezelő rendszeren. A zárolt számlán álló összeg kamata természetesen ilyen esetben őt illeti.

Ha feljelentés érkezik az illető ellen, akkor a zárolt számlán a lejárt tételek is befagyasztódnak mindaddig, amíg nem tisztázódik az ügy. Ha ő volt a felelős, akkor a szükséges kártérítés első forrása a zárolt számla. Ha onnan nem sikerült kártalanítani, akkor kerül sorra az illető apanázsa és fizetése, majd vagyona, és ha ezek sem jelentenek elegendő forrást, akkor következnek az egyéb források (biztosítás, a hasonló károkozóktól beszedett többlet stb.).

Ebben a rendszerben az állami állások paramétereihez tartozik a visszatartási százalék is. Tehát ilyen és ilyen pozícióba keresünk munkatársat, x a bruttó, visszatartás y százalék, z év időtartamra.

Magáncégek számára is nyitott a rendszer, de nekik nem kötelező a részvétel. Kétirányú az érdekeltség: a dolgozó számára is garanciát jelenthet a zárolt összeg. Az elévülési idő letelte előtt a cég akár csődbe is mehet, de a zárolt számlára helyezett összeg már ott van. Valószínűsíthető, hogy a vezető beosztású dolgozók esetében általános gyakorlattá válik a késleltetett fizetés.

Összegezve: a kártérítés miatt szükséges egy fajta utólagos javadalmazás, de ez nem egyösszegű, ezért igen kevéssé hasonlít a végkielégítésre. Működésében pedig semmiképp nem.

A bejegyzés trackback címe:

https://d-ketto.blog.hu/api/trackback/id/tr165008564

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása