A blogról

Ez a blog egy új megközelítésű gazdasági program vázlata. Ha először vagy itt, kezdd az olvasást ezekkel, ebben a sorrendben:
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Általános véleményedet itt mondhatod el.

Nemsokára lesz PDF verzió is, addig türelmeteket kérem.

Mondjatok példákat!

Kérdések és válaszok

Itt kapok hideget, meleget:
indexes fórum

Segítség! Közgazdász konzulens kerestetik

Hozzászólások

  • Androidus: @Beri Svarc: huh, hol is kezdjem :) Először is köszönöm a hozzászólást. "De ugye ehhez a rettentő... (2013.07.23. 16:48) Beszélgetős
  • : @Kion: Egyrészt teljesen igazad van; valóban ez a legfontosabb kérdés. Másrészt a cikk, a címével ... (2013.07.23. 16:22) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • : De ugye ehhez a rettentő sok, soha nem látott/hallott ötlethez részletes számításaid is vannak? Me... (2013.07.23. 16:21) Beszélgetős
  • Androidus: @Krajcsovszki Gergely: Noha ide nem ilyen példákat várok, nagyon köszönöm a linket. Izgalmasan han... (2013.03.17. 08:46) Mondjatok példákat!
  • Krajcsovszki Gergely: Kanadában kipróbálták: www.reddit.com/r/todayilearned/comments/1aen8j/til_an_experimental_program... (2013.03.17. 08:40) Mondjatok példákat!
  • Androidus: Leng az inga, és szerintem most meglehetősen kilengett az egyik irányba. Abba az irányba, hogy men... (2012.12.10. 21:45) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • Kion: Kinek állna érdekében ezt bevezetni és kinek nem? Az erre a kérdésre adott válasz el is dönti, hog... (2012.12.10. 21:21) Mennyiben jelent ez a koncepció garanciát?
  • Androidus: Pár éve mókából írtam egy "rendszertervet", aminek a témája adórendszer volt. Idén elővettem, és e... (2012.11.27. 22:57) Még probléma
  • Kion: Mielőtt még belemerülnénk a probléma részletekbe menő taglalásába, egy dolgot kellene tisztázni: m... (2012.11.27. 22:42) Még probléma
  • Androidus: @Kion: Rajta vagyok :) Nem akarom a nyakatokba önteni, napi adagokba van rendezve, hogy emészthető... (2012.11.26. 22:17) Indítás
  • Utolsó 20

Fogadtatás Európában

2013.02.01. 07:00 Androidus

Egy ilyen koncepció bevezetésekor gondot jelent az eltérő környezetbe való illesztés. Az adók a határon összehangolhatóak, a kétoldalú kereskedelmi egyezmények megléte egyébként is kívánatos, ezzel nem lenne probléma. Viszont van egy integrációs folyamat, aminek az alapfeltevése, hogy ők az okosabbak, és megmondják nekünk, hogyan jobb. Nehéz megsaccolni, hogy az Unió hogyan reagálna egy olyan helyzetre, amikor egy kis tagállama előreszalad. Lehet, hogy ünnepelnék, lehet, hogy elutasítanák a másságot.

Az előreszaladás nyilvánvaló: az uniós előírások akár konkrét számokban, akár szellemiségben minimumot írnak elő. Ezek az elvárások gyakorlati kompromisszumokat fogalmaznak meg. Nem rugaszkodnak el a jelenlegi rendszerben teljesíthető paraméterektől. (Sokszor még így is teljesíthetetlenek az uniós elvárások egyes országok számára (például nekünk).) Ha egy ország messze eltér a kívánalmaktól, az jellemzően negatív irányban történik. Ha mégis van olyan, amelyik kimagaslóan pozitív értékeket produkál, az dícséretet kap. De mi van akkor, ha egy ország szinte értelmezhetetlen mértékben jobban csinálja a mostani rendszerben nehézkesen teljesíthető elvárásokat?

Hogy csak egy példát mondjak: a mostani rendszer sarokköve a költségvetési hiány. A jószándékúbb kormányok is rettentően kellemetlen helyzetben vannak, valamelyik ujjukat mindenképp meg kell harapniuk. Ehhez képest a független adókasszás rendszerben nincsen központi költségvetés, és hiány sincsen. Nem arról van szó, hogy annyival ügyesebb, hogy nullán bírja tartani azt, amit a többiek nem, hanem arról, hogy a definíció szerint nincs neki ilyenje.

A környezetvédelem is kompenzáló intézkedések tömkelege a mostani rendszerben. "Ha már romboljuk a környezetet, csökkentsük a kárt" jelszóval többnyire hiábavaló intézkedéseket hoznak. De mi van, ha egy ország bevezeti a teljes körű termékdíj-rendszert, ami garantálja a környezet állapotának szinten tartását?

A kisebbségek helyzete is kompenzáló intézkedések sorát jelenti. A probléma megmarad, csak némi politikai haszon származik belőle egyeseknek. És ha ennek a méregfogát az apanázs rendszer kihúzza?

Szóval ennek országnak nem lenne szüksége az Unió bábáskodására, mert szisztémájában küszöbölné ki azokat a problémákat, amiket az Unió szabályozása enyhíteni próbál. Hogy erre mit mondana az Unió, az jó kérdés.

A bejegyzés trackback címe:

https://d-ketto.blog.hu/api/trackback/id/tr235051108

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása